Maggie Gyllenhaal takes home three awards at 2022 Indie Spirit Awards

Check back for all the winners....

The Film Independent Spirit Awards kicked off on Sunday withCODA actor Troy Kotsur cementing his fronturunner status for the Oscar as he picked up the first award of the afternoon for Best Supporting Actor, and Maggie Gyllenhaal taking home Best Screenplay, Best Director, and the coveted Best Picture award.

MORE: The most show-stopping looks from the 2022 SAG Awards

The iconic blue carpet saw the likes of Honorary Chair Kristen Stewart, Glee star Dianna Agron, Javier Bardem, Normal People's Daisy Edgar-Jones, Oscar nominee Andrew Garfield, and Lily James pose for the cameras. Hosted by Megan Mullally and Nick Offerman, the annual event - sponsored by FIJI Water - took place on Santa Monica pier and nominees enjoyed the beautiful Sunday sunshine for outdoor reception before the ceremony took place.

Loading the player...

WATCH: 2022 Film Independent Spirit Awards trailer

Keep checking back here throughout the ceremony for a live update of winners…

2022 Independent Spirit Awards full list of winners:

FILM:

BEST FEATURE

A Chiara

C’mon C’mon

The Lost Daughter - WINNER

The Novice

Zola

BEST FIRST FEATURE

7 Days - WINNER

Holler

Queen Glory

Test Pattern

Wild Indian

BEST FEMALE LEAD

Isabelle Fuhrman, The Novice

Brittany S. Hall, Test Pattern

Patti Harrison, Together Together

Taylour Paige, Zola - WINNER

Kali Reis, Catch the Fair One

BEST MALE LEAD

Clifton Collins Jr., Jockey

Frankie Faison, The Killing of Kenneth Chamberlain

Michael Greyeyes, Wild Indian

Udo Kier, Swan Song

Simon Rex, Red Rocket - WINNER

BEST DIRECTOR

Janicza Bravo, Zola

Maggie Gyllenhaal, The Lost Daughter - WINNER

Lauren Hadaway, The Novice

Mike Mills, C’mon C’mon

Ninja Thyberg, Pleasure

BEST DOCUMENTARY

Ascension

Flee

In the Same Breath

Procession

Summer of Soul - WINNER

BEST SUPPORTING FEMALE

Jessie Buckley, The Lost Daughter

Amy Forsyth, The Novice

Ruth Negga, Passing - WINNER

Revika Anne Reustle, Pleasure

Suzanna Son, Red Rocket

BEST SUPPORTING MALE

Colman Domingo, Zola

Meeko Gattuso, Queen of Glory

Troy Kotsur, CODA - WINNER

Will Patton, Sweet Thing

Chaske Spencer, Wild Indian

BEST SCREENPLAY

C’mon C’mon, Mike Mills

The Lost Daughter, Maggie Gyllenhaal - WINNER

Swan Song, Todd Stephens

Together Together, Nikole Beckwith

Zola, Janicza Bravo, Jeremy O. Harris

BEST FIRST SCREENPLAY

Lyle Mitchell Corbine, Jr., Wild Indian 

Matt Fifer; Story by Sheldon D. Brown, Cicada

Shatara Michelle Ford, Test Pattern 

Fran Kranz, Mass 

Michael Sarnoski; Story by Vanessa Block, Michael Sarnoski, Pig - WINNER

BEST EDITING

Affonso Gonçalves, A Chiara

Ali Greer, The Nowhere Inn

Lauren Hadaway, Nathan Nugent, The Novice

Joi McMillon, Zola - WINNER

Enrico Natale, The Killing of Kenneth Chamberlain

BEST CINEMATOGRAPHY

Ante Cheng, Matthew Chuang, Blue Bayou

Lol Crawley, The Humans

Tim Curtin, A Chiara

Edu Grau, Passing - WINNER

Ari Wegner, Zola

BEST INTERNATIONAL FILM

Compartment No. 6

Drive My Car - WINNER

Parallel Mothers

Pebbles

Petite Maman

Prayers for the Stolen

ROBERT ALTMAN AWARD (Given to one film’s director, casting director and ensemble cast)

Mass

Director: Fran Kranz

Casting Directors: Henry Russell Bergstein, Allison Estrin

Ensemble Cast: Kagen Albright, Reed Birney, Michelle N. Carter, Ann Dowd, Jason Isaacs, Martha Plimpton, Breeda Wool

JOHN CASSAVETES AWARD

Cryptozoo

Jockey

Shiva Baby - WINNER

Sweet Thing

This is Not a War Story

PRODUCERS AWARD 

Brad Becker-Parton, Pin-Chun Liu, Lizzie Shapiro

SOMEONE TO WATCH AWARD

Alex Camilleri, Luzzu

Michael Sarnoski, Pig

TELEVISON CATEGORIES

BEST NEW NON-SCRIPTED OR DOCUMENTARY SERIES

Black and Missing - WINNER

The Choe Show

The Lady and The Dale

Nuclear Family

Philly D.A.

BEST NEW SCRIPTED SERIES 

Blindspotting

It’s a Sin

Reservation Dogs - WINNER

The Underground Railroad

We Are Lady Parts

BEST FEMALE PERFORMANCE IN A NEW SCRIPTED SERIES

Thuso Mbedu - WINNER

Anjana Vasan

Jana Schmieding

Jasmine Cephas Jones

Deborah Ayorinde

BEST MALE PERFORMANCE IN A NEW SCRIPTED SERIES

Lee Jung-jae - WINNER

Olly Alexander

Michael Greyeyes

Murray Bartlett

Ashley Thomas

BEST ENSEMBLE CAST IN A NEW SCRIPTED SERIES

Reservation Dogs

Read more HELLO! US stories here 

Like this story? Sign up to our HELLO! newsletters to get other stories like this delivered straight to your inbox.

You're on HELLO!'s global site. Click to return to HELLO! India Go back